Projeler

Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi Projesi

By Aralık 25, 2018 Ocak 25th, 2019 No Comments

Proje Hakkında

Avrupa Birliği Ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Bilim, Sanat ve Teknoloji Bakanlığı’nın Program Otoritesi olduğu Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında yürütülen “Rize Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi” (TRAC) Projesi ile birlikte Rize Ticaret Ve Sanayi Odası ve Rize Ticaret Borsası bölgeye Doğu Karadeniz’in kilit sektörlerinden biri olan Çay sektörünün ve çay üreticilerinin geliştirilmesi için 10 milyon Avroluk yatırım getirmiştir.

Proje, çay üretim sektörünün rekabet gücünü, verimliliğini ve kalitesini artırmayı ve Türk çayını dünya pazarlarına taşımayı hedeflemektedir. Üreticilerin, ürünlerinin kalite kontrolü hizmeti almalarını sağlamak ve yeni teknolojileri, araştırma yöntemlerini kullanarak ürün çeşitlendirilmesine destek sağlamak için proje kapsamında bir araştırma merkezi kurulmuştur. Merkez, KOBİ’lere üretim  maliyetlerini düşürürken, yeni üretim teknikleri kullanarak üretkenliği artırmaktadır. Ayrıca tesiste bir paketleme birimi KOBİ’lere hizmet verecek. Bir Pazarlama Birimi, Rize çayının markalaşmasında

KOBİ’lerin tanıtım faaliyetlerini hem ülke çapında hem de uluslararası düzeyde desteklemektedir. Bu birim aynı zamanda piyasaya uyum için KOBİ’lere danışmanlık ve eğitim hizmetleri sunmaktadır. Çay üzerine yapılan araştırmalarla, çeşitli lezzetler ile ürün çeşitliliği artacaktır. Bu çeşitlilik, Türk çayının yerel ve uluslararası pazarlardaki konumunu güçlendirecektir.

Katkılarımız

Çay sektörünün rekabetçilik seviyesinin arttırılması, ürünün kalitesinin ve katma değer seviyesinin yükseltilmesini amaçlayan ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje kapsamında bölgedeki firmaların rekabetçilik ve değer zinciri analizlerinin gerçekleştirilmesi aşamasında görev aldık.

Çay sektöründe yer alan 40 KOBİ’ye yerinde inceleme ziyaretleri gerçekleştirdik. Saha çalışmasının sonunda, KOBİ’lerin pazardaki rekabet edebilirlik düzeyini, çay üreticilerinin yapısının ve sektördeki işletmelerin asıl ihtiyaçlarının araştırıldığı bir rapor hazırladık.